TüRqcH€ ß Klavye

Uzun zamandır internette i,ş,ü,ğ,ö,ç, gibi harfleri noktasız kullananlar mevcut. Bu olay kabul edilebilir bir şeydi; kimisi yurt dışında yaşadığı için istesede kullanamıyordu, kimisi de küresel platformlarda yazıştığı için bu şekilde yazı yazmaya alışmışlardı. Zamanla, sesli harfler yutulmaya başlandı, yine Polyannacılık oynadık ve “günde zilyon saat yazı yazıyor, hızlı olması lazım” dedik. Sonra bir baktık, lûgattan a,s,ş,c,ç,k,v,e,b gibi harfler silinmiş yerlerini @,$,ch,j,q,w,€,ß gibi Türk Alfabesi’nde bulunmayan harf ve semboller almış. Bu noktaya kadar herşey kabul edilebilir biçimdeydi, sonuçta hepimiz kısaltmaları kullanıyoruz. Dünya çapında anti-asl* bir gruba rastlamadım şahsen 🙂 Fakat olay mantığı aştı, “hızlı yazması lazım heralde”yi geçti ve mümkün olduğu kadar farklı ve okunaksız yazmaya geldi. Bu değişime karşı ufak mırıldanmalar oldu fakat, kimse doğru düzgün “DUR” demedi bu olaya. Tikkylerle başlayan bu anlamsız akım, günümüzdeki popülerliğine kapılan ve kendilerine “emo” diyen bir grup (büyük bir grup) insan tarafından sürdürülmeye hatta geliştirilmeye devam etti.

Peki bu durumdan kimse rahatsız olmuyor mu ? Elbette rahatsız olanlar var, fakat gerekli tepki gerektiği şekilde gösterilmiyor. Ben, İzmir’de bir türkü barda “Ahmet Kaya – Şafak Türküsü”nü istek olarak ilettiğim zaman “Burası Türkiye, Ahmet Kaya çalmayız biz” cevabını aldığımı hatırlıyorum. Peki aynı Türkiye, neden bu denli büyük ve saçma bir davranışa tepki göstermiyor?

Peki ne yapmalı? İnternet irili ufaklı, 100 hitli 500bin hitli bu site gibi sitelerden oluşuyor, e bu siteler de yerden bitmiyor. Hepsinin yöneticileri (webmasterları) var. Bu şekilde yazı yazan, kişiliği oturmamış insanları sitelerimizde barındırmayacağız. Ben kendi sitelerimde bu gibi kişileri barındırmayacağıma söz veriyorum, ya siz? Ben yorum yazdırmam, forumu olan üyeliğini yasaklar, arkadaşlık sitesi olan arkadaşlarına mesaj atmasını engeller, RPG oyunu olan para kazanmasını engeller… Bu şekilde seve seve olmasa da “bir şekilde” Türkçe yazmayı öğretiriz.

Geçmişini bilen herkesin tepki göstermesi gerektiği bir konu hakkında yazdığımı düşünüyorum. Sonuçta bir sayısal öğrencisi olaraktan kimseye tarih dersi vermeye niyetim yok. Fakat, ilkokulda her gün “Andımız”ı okuyan, her pazartesi cuma “İstiklal Marşı”nı okuyan, o sıraya her oturduğunda karşısında M. Kemal ATATÜRK’ü gören bireyin böyle önemli bir konuda duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Yanlış düşünüyorsam “߀ni z€Rr€ ilqil3ndirmes, s!zin TüRqcH€nis ic!n kıLıMı kıPırD@tm@m” diye yorum yazın bu mesaja ben anlarım…

Kaynak

Reklamlar

About Lacivert

HuniliBlog.Com'un tek yazarıyım. Bana hep deli derler ama ben kimseye deli demedim. Sitemi ziyaret ederseniz hakkımda daha çok şey öğrenebilirsiniz
Bu yazı Paylaşmak İstediklerim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s